piątek, 26 września 2014

Agata Tuszyńska, Ćwiczenia z utratyŹródło: agatatuszynska.com

Jak informuje wydawca, Ćwiczenia z utraty to zapis kilkunastu ostatnich miesięcy wspólnego życia Agaty Tuszyńskiej – pisarki, biografistki, poetki i Henryka Daski – krytyka literackiego, tłumacza i podróżnika.
„Mężczyzna, którego kocham i z którym miałam się zestarzeć jest śmiertelnie chory. Wyrok jest jednoznaczny. Nie było zwiastunów. W geście obrony mówimy o miłości. Będziemy walczyć, będziemy razem, nie poddamy się” – wyznanie to ropoczyna pamiętnikarski ciąg wielowątkowej „narracji tragedii”, którego głównym motywem jest utrata bliskiej osoby.
Z całą pewnością, jest to książka trudna w odbiorze – jest ona bowiem przede wszystkim zapisem intymnych, niekiedy ambiwalentnych przeżyć autorki. W dziele tym uwagę zwracać mogą także liczne odwołania o charakterze interdyscyplinarnym – Tuszyńska przytacza często informacje dotyczące historii medycyny, biologii, historii literatury. Silnie akcentuje ponadto wątek żydowski, szukając w swojej biografii wyjaśnienia, umotywowania nieszczęścia, z którym przyszło jej się zmierzyć.
Sama Agata Tuszyńska mówi, że „jest to książka o miłości i o tym, w jaki sposób można albo chce się być z człowiekiem, któremu zdarzyła się krzywda i który nas potrzebuje”.
Ćwiczenia z utraty to książka, której nie da się zrecenzować, to lektura, którą powinno się przeczytać.

Źródło: Wydawnictwo Literackie

1 komentarz:

  1. Podoba mi się Twoje ostatnie zdanie podsumowujące. Takiej książki nie można oceniać. Na pewno kiedyś ją przeczytam.

    OdpowiedzUsuń